Henrietta Howland Hetty Green  -  nõid või võlur !?

Henrietta.1. Henrietta.2  Henrietta.3  Henrietta.4

 

100 aastat tagasi, 03.juuli 1916 suri 81. aasta vanuses Henrietta Howland Hetty Green, kes on Guinessi rekordite raamatusse kantud kui kõige ihnsam inimene maailmas. Ta sündis Ameerikas rikkas kveekerite perekonnas, kes omas suurt vaalapüügi laevastikku ja lõikas kasu Hiinaga kauplemisest. Alates kahe aasta vanusest elas ta koos oma vanaisa Gideon Howlandiga. Kuue aasta vanuselt luges ta isale ette finantspabereid ja 13 aastaselt sai temast oma pere raamatupidaja. 16 aasta vanuseks saades õpib ta 3 aastat koolis. Ema , Abby Robinson, suri 1860.a. pärandades tütrele 8000$ (2015.a. ekvivalendis võrdub see 211 000 dollariga). Pisut aega peale ema surma pärandab üks onudest talle 20 000$ (2015.a. ekvivalendis 527 000$). Isa, Edward Robinson, sureb 1865.a. pärandades tütrele ca 5 miljonit dollarit (2015.a. ekvivalendis 77 293 000$) . Hetty investeerib oma raha Kodusõja võlakohustustesse, mis talle hiljem suurt kasumit toovad. Kuuldes, et tema tädi Sylvia Ann Howland on pärandanud enamuse oma varandusest (2 miljonit dollarit (2015.a. ekv. 30 917 000$)) heategevuseks alustab Hetty kohtuprotsessi, et varandust endale saada. Peale viit aastat kohtuskäimist õnnestub tal saada 600 000 (2015.a. ekv. 11 228 000$) dollarit. Hiljem investeerib ta reaalsesse kinnisvarasse - raudteesse, kaevandustesse, laenab raha kasumit teenides. Ta võis üksinda reisida tuhanded miilid - mis tol ajal naise jaoks väga ebatavaline oli-, et kasseerida sisse võlga mõned sajad dollarid. 1867.a. abiellub ta jõuka Edward Henry Greeniga ja asub elama Londonisse, hiljem pöördub tagasi Ameerikasse. Abikaasal ei ole mingit õigust ühegi sendi peale naise rahadest. Neil on kaks last, Ned ja Sylvia. Edwardi laostumise järele asub mees eraldi elama. Elu lõpupoole toimub siiski mingil määral leppimine ja Hetty toetab abikaasa põetamist mõned aastad enne abikaasa surma (1902.a.).

Tema põhistrateegia seisnes konservatiivsetes investeeringutes, piisavas sularaha reservis ja äärmiselt külmas mõtlemises ka kõige ägedamas tulelõõmas. Talle ei olnud võrdset bõrsil. Teati, et kui Hetty Green ostab kompanii aktsiaid, siis järgmisel päeval nende hinnad tõusevad taevasse. Tema ihnsus on legendaarne. Ta ei pannud kunagi sisse kütet ega ei kasutanud sooja vett. Ta kandis kogu aeg ainult ühte rohekas-musta kleiti. Aluspesu ja kingi kandis ta seni kuni need olid lootusetult kulunud. Sõitis ta vana veokiga. Legendi järgi otsis ta oma sõidukist/majast pool ööd 2 sendist kadunud kirjamarki. Pesunaisele anti instruktsioon pesta riietel ainult kõige mustemaid kohti, et raha ja seepi kokkuhoida. Kirjaümbrikud leidsid korduvat kasutamist. Lugenud värske ajalehe läbi, saadab ta poja, Ned'i, seda taas mahamüüma. Ta võis kaupluses tundide kaupa kaubelda iga sendi üle. Ilmunud autosid ja igasugust luksust ta vältis. Siinjuures armastas ta öelda, et Jeesuse jaoks oli piisav sõita eesliga. Oma äri juhtis ta New Yorgis Seaboard'i Rahvuspanga kontori ruumides olles ümbritsetud äripabereid täis kohvrite ja kirstudega; eraldi kontorit ei raatsinud ta üürida. Kurjad keeled rääkisid, et ta söönud lõunaks ainult kaerahelbeid, mida soojendanud kontori radiaatoril. Talle anti hüüdnimi 'Wall street'i nõid', kuigi samas on esitatud ka küsimus: Nõid või võlur!? Kui Ned lapsena murrab jala viib ta poja vaeste kliinikusse, kus teda aga vastu ei võeta. Ühe versiooni järgi püüab ta poja jalga kodus ravida, tema biograafi Slack'i järgi viib ta poja siiski teise arsti juurde. Igatahes kaotab Ned peale aastaid kestnud tulemusteta ravi oma jala. Vanemas eas on tal endal song, kuid kuna operatsioon maksis 150$, siis ta keeldub sellest. Elu lõpu veedab ta ratastoolis ja sureb ajurabanduse tagajärjel, kus ta enne seda äsja on teenijatüdrukuga vaielnud kooritud piima vooruste üle täispiima vastu.
Ta pärandab lastele varanduse ca 200 miljonit dollarit (2015.a. ekvivalendis 4.35 miljardit dollarit). Tema valduses on üle 8000 maaomandi.
Lapsed ei jaga tema ihnsust. Poeg Edward tunneb huvi autoasjanduse, teaduse ja aianduse vastu. Tütar Silvia tegeleb heategevusega. 1951.a. pärandab Sylvia oma varandusest koolidele, kirikutele, haiglatele jt. heategevusasutustele 1 388 000$

/tõlge vene keelest + täiendatud materjal, 2016/