Ristiinimese majakoodeks

Mõningad tarkussõnad kõikidele  pühadele  seisustele,  et neid seeläbi manitseda  nende ametites ja teenimises

Piiskoppidele, pastoritele ja jutlustajatele

Koguduse ülevaataja peab  olema laitmatu, mitte kangekaelne,  ühenaisemees, arukas, kombekas, mõõdukas,  külalislahke, osav õpetama; ta ei tohi olla  ei joomar ega kakleja, ta ei tohi tegelda ebaausate ettevõtmistega, vaid ta peab olema  leebe, mitte riiakas, mitte rahahimuline; ta peab olema see, kes oma peret hästi juhatab ja kelle lapsed on kuulekad  ja kõigiti väärikad;  ärgu ta olgu ka vastpöördunu; ta olgu kindla ja õpetliku sõnaga, vägev  kasutoova õpetuse läbi manitsema ja vastupanijaid karistama  /1 Tm 3:2 jj; Tt 1:6 jj/.

Mida võlgneb kogudus koguduse ülevaatajatele ?

Nõnda on ka Issand seadnud neile, kes evangeeliumi kuulutavad, et nad elaksid  evangeeliumist/1 Kr 9:14/.
Aga keda õpetatakse sõnaga, see  jagagu kõike head sellega, kes teda õpetab  /Gl 6:6/.
Vanemaid, kes hästi juhatavad kogudusi, peetagu kahevõrra austusväärseiks, eriti neid, kes näevad vaeva  sõna ja õpetamisega. Sest Pühakiri ütleb ju: 'Sa ei tohi siduda kinni pahmast tallava härja suud!'  ja  'Töötegija on oma palga väärt!' /1 Tm 5:17.18/.
Aga me palume teid,  vennad, tunnustada neid, kes teevad tööd teie seas ja on teie ülevaatajad Issandas ning  juhatavad teid ja pidada neid üpris väga  armsaks nende töö pärast. Pidage rahu isekeskis /1 Ts 5:12.13/ .
Olge kuulekad oma juhatajaile ja alistuge neile! Nemad ju valvavad teie hingede üle nagu need, kellel tuleb aru anda, et nad teeksid seda tööd rõõmuga, mitte ohates, sest sellest poleks teile kasu! /Hb 13:17/

Maisest valitsusest

Iga hing kuuletugu valitsusele; sest valitsus, kus seda on, on Jumalast seatud. Kes aga valitsusele vastu paneb, see paneb vastu Jumala korrale; kes aga vastupaneb sellele saab osaks kohtumõistmine. "Sest ta ei kanna mõõka asjata, ta on Jumala teener, kättemaksja karistuseks neile, kes kurja teevad "/Rm 13: 1 jj/.

Millist kuulekust võlgneme valitsusele ?

"Andke siis keisrile, mis kuulub keisrile!" /Mt 22:21/. Iga hing olgu kuulekas valitsemas olevaile võimudele. Tarvis on olla kuulekas mitte ainult vihakartuse, vaid ka südametunnistuse pärast. Sellepärast makske ka makse; sest nemad on Jumala sulased, kes selleks peavad oma ametit. Tasuge kõigile, mis teie kohus on: maksu, kellele maksu; tolliraha, kellele tolliraha; kartust, kellele kartust; au, kellele au tuleb anda!/Rm 13:1.5jj/. Ma kutsun siis üles anuma, palvetama, tegema eestpalveid ja tänupalveid kõigi inimeste eest,  kuningate ja kõigi ülemuste eest, et me võiksime elada vaikset ja rahulikku elu kõiges jumalakartuses ja väärikuses /1 Tm 2:1 jj/. Tuleta neile meelde, et et nad oleksid kuulekad valitsusele ja ülematele /1 Tt 3:1/. Alistuge kõigele inimeste seatud korrale Issanda pärast, olgu kuningale kui ülemale valitsejale, või juhtidele kui neile, keda Tema on läkitanud /1 Pe 2:13 jj/.

Abielumeestele

Teie, mehed, elage oma naistega arukalt ja osutage naiselikkusele kui nõrgemale anumale oma austust kui elu armuanni kaaspärijale, et teie palvetel poleks takistusi /1 Pe 3:7/. Ja ärge olge karmid nende vastu! /Kl 3:19/

Abielunaistele

Naised, kuuletuge oma meestele nõnda kui on kohus  Issandas; nii nagu Saara oli Aabrahamile kuulekas hüüdes teda isandaks; ja tema lasteks olete te saanud, kui te teete head ega karda ühtki hirmutamist /Ef 5:1 jj; 1Pe 3:1 jj/.

Vanematele

Teie, isad, ärge ärritage oma lapsi vihale, et nad ei muutuks kartlikuks, vaid kasvatage neid korras ja manitsemises Issandale! /Ef 6:4; Kl 3:21/

Lastele

“Lapsed, olge kuulekad oma vanemaile Issandas, sest see on sünnis! “Austa oma isa ja ema”, see on esimene käsusõna  tõotusega, “et su käsi käiks hästi ja sa elaksid kaua maa peal!” /Ef 6:1-3/.

Sulastele, teenijatüdrukutele, päevilistele,  töötegijatele

“Sulased, olge oma maistele isandatele kuulekad nagu Kristusele kartuse ja värinaga siiras südames, mitte silmapetteks otsekui inimeste ees lipitsemiseks, vaid nagu Kristuse sulased, kes kõigest hingest teevad Jumala tahtmist, teenides heal meelel otsekui Issandat ja mitte nagu inimesi, teades et igaüks, kui ta on teinud midagi head, saab selle eest tasu Issanda käest, olgu ta käsualune või vaba.” /Ef 6:5-8/

Isandatele ja emandatele

“Ja teie, isandad, tehke sedasama neile ning jätke maha ähvardamine, teades, et nii neil kui teil on Isand taevas ning tema juures ei ole mingit erapoolikust.” /Ef 6:9/