NELJAS PEATÜKK

PÜHAST RISTIMISE SAKRAMENDIST

Mis on ristimine?
Ristimine ei ole ainuüksi lihtsalt vesi, vaid ta on vesi, mis on Jumala käsu sisse mahutatud ja Jumala sõnaga seotud.
Ja see Jumala sõna on, kui meie Issand Kristus ütleb Matteuse evangeeliumi viimases peatükis: "Minge siis, tehke jüngriteks kõik rahvad, ristides neid Isa ja Poja ja Püha Vaimu nimesse."

Mida annab või mis kasu toob ristimine?
Ristimine saadab pattude andeksandmist, lunastab surmast ja kuradist ning annab igavest õndsust kõigile, kes seda usuvad, mida Jumala sõna ja tõotus ütleb.
Ja see Jumala sõna ja tõotus on, kui meie Issand Kristus ütleb Markuse evangeeliumi viimases peatükis: "Kes usub ja on ristitud, see päästetakse, aga kes ei usu, mõistetakse hukka."

Kuidas saab vesi teha nii suuri asju?
Vesi ei tee seda muidugi mitte, vaid seda teeb Jumala sõna, mis on veega kaasas ja vee juures, ning usk, mis usaldab seda veega seotud Jumala sõna. Sest ilma Jumala sõnata on vesi lihtsalt vesi ega ole mingi ristimine, aga ühes Jumala sõnaga ta on ristimine, see tähendab, armurikas eluvesi ja "uuestisünni pesemine Pühas Vaimus", nagu püha Paulus ütles kirjas Tiitusele kolmandas peatükis: "Ta päästis meid uuestisünni pesemise ja Püha Vaimu uuendamise kaudu. Seda Vaimu on Ta meie peale ohtralt valanud Jeesuse Kristuse, meie Päästja läbi, et meie, Tema armust õigeks saanud, oleskime igavese elu pärijaiks lootuse põhjal. See sõna on usutav."

Mida siis tähendab selline veega ristimine?
See tähendab, et vana Aadam meie sees peab igapäevase patukahetsemise ja meeleparandamise läbi uputatama ja surema koos kõigi pattude ja kurjade himudega, ja iga päev peab jälle väljuma ja tõusma üles uus inimene, kes elaks õiguses ja puhtuses Jumala ees igavesti.

Kus see on kirjutatud?

Püha Paulus ütleb kirjas roomlastele kuuendas peatükis: "Me oleme siis koos temaga maha maetud ristimise kaudu surmasse, et otsekui Kristus on äratatud üles surnuist Isa kirkuse läbi, nõnda võime ka meie käia uues elus."